Jak se obléknout na maturitní ples? Držte se dress codu i svého vkusu

„Maturák“ je velmi důležitý životní mezník každého středoškolského studenta, na který se vzpomíná celý život. Proto je důležité nepodcenit přípravu. Výběr obleku chlapců- mužů a večerních šatů u dívek- žen má svá určitá pravidla. Ctít dress code, ale i řadu dalších aspektů dodává akci na vážnosti a významnosti

Maturanti

Volba obleku na maturitní ples je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí vašeho života

Říkáte, si, že je toto tvrzení přehnané? Pak vězte, že právě maturitní oblek může mít vliv na to, jaký vztah k elegantní módě budete mít v budoucnosti. Někteří mladí muži jsou nuceni vzít si oblek po otci. Rodiče se domnívají, že koupě nového obleku je zbytečná investice. Následně vzhledem k zastaralému střihu a výrazně odlišné stavbě těla vzniká u chlapců na prahu dospělosti odpor k oblekům vůbec. A upřímně řečeno se tomu ani nelze divit.

Výběr správného obleku na maturitní ples je důležitější, než se na první pohled může zdát. Nevybírá se oblek jen na jediný večer. Tento společenský oděv vás může provázet v prvních krocích do skutečného života a být s vámi u mnoha významných událostí. A protože mnoho profesí a společenských událostí vyžaduje oblekový dress code, je dobré si tento návyk osvojit co nejdříve.

Jak vybírat oblek na maturitní ples?

Je dobré držet se pár důležitých pravidel, které vám výběr usnadní. Nejdůležitější ze všeho totiž je, aby vám oblek padl jako ulitý.

Přesné délky i šířky

Délka zad, rukávů a délka kalhot může mít  zásadní vliv na celkový dojem z obleku. Manžety rukávů košile by měli čouhat 1-2 centimetry z rukávu saka. Kalhoty by měly sahat až na obuv, ale bez velkého zvlnění a nařasení. Maximálně jedna vlna.

Materiál příjemný a prodyšný

Protože maturitní plesy se obvykle odehrávají v době, kdy venku může i mrznout a v sále je naopak vydýcháno a velmi horko po tanečkách s maminkami a profesorkami, je třeba zvolit skutečně kvalitní materiál. Naštěstí dnes jsou k dostání vysoce kvalitní obleky, ideální volba je ze 100% vlny s jemností okolo 130´s a gramáží 250 g/m. Vlně se žádné jiné směsné materiály nevyrovnají. Polyesterové obleky opravdu nedýchají  a rozhodně se  v nich komfortně cítit nebudete a můžete díky tomu na obleky úplně zanevřít.

Barvy a vzory – není prostor na experimenty

I když na maturitním plese budete chtít zazářit, není to vhodná událost na velké barevné a vzorové experimenty. V obleku by měly vynikat pouze doplňky, a to kravata nebo motýlek a kapesníček. Při výběru obleku se soustřeďte na klasické barvy, černou, temně modrou nebo případně antracitovou. Barva košile je bílá, která je nejslavnostnější barvou do obleku.

Střihy – SLIM

Oblek musí korespondovat s rameny ani užší, ani širší. Oblek by měl co nejvíce  kopírovat siluetu, ale bez žádného pnutí a ani plandání kolem pasu. Je pravdou, že v 19 letech pracuje metabolismus ještě na plné obrátky, doporučuji většinou zvolit užší vyštíhlený  slim střih, někdy i super slimfit,  který navíc zvýrazní ramena.

Pokud je žádoucí, aby oblek vydržel na více let, doporučuji neexperimentovat s trendovými detaily, ale držet se klasiky- ani úzké, ani široké, zkrátka akorát.

 Kromě materiálu a přesné velikosti je potřeba řešit i další aspekty

 • sako se 2 knoflíky se nosí tak, že spodní knoflík se nezapíná a nosí vždy rozepnutý
 • pokud je zvýšená potivost, je vhodné tričko pod košili, ale musí být neviditelné, nikde nesmí vykukovat, ani prosvítat, nikdy ne prosvítající bílý nátělník
 • nutná kravata (vzor kravaty by neměl být se šikmými pruhy, tento vzor je vyhrazen spíše pro obchodní jednání) nebo motýlek (černý, červený, modrý, ne bílý- ten se nosí pouze k fraku), kapesníček se může přidat, ale nemusí ; kapesníček se volí bílý nebo v jiném designu než je kravata nebo motýlek, ne úplně stejný
 • vždy černé polobotky, hnědé se na společenskou událost jako je maturitní ples nehodí, také tenisky, které jsou momentálně in, pro maturanty vhodné nejsou
 • ponožky černé, ale i decentní barevné jsou povoleny, pozor na délku ponožek, nikdy nesmí být při sezení vidět část holé nohy
 • doporučený límec u košile – tvar kent, volba dvojité manžety s manžetovými knoflíky přidají na společenské vážnosti, ale nutností to není
 • na ples přijít v kabátu, nikoli v bundě

Maturantky

Šaty pro maturantky mohou být krásné, ale nikoliv předražené

Také pro dívky představuje maturitní ples jednu z nejdůležitějších životních událostí. Chtějí mít proto krásné šaty, které jsou často předražené. Řešení mají maminky, které jim půjčí svoje šaty. Vždyť je pro tuto příležitost schovávaly. Zpočátku se to zdá jako skvělý nápad, ale jsou tyto šaty opravdu takové, po jakých dívka touží? Vždyť dnešní mladí lidé se oblékají už zcela jinak, a navíc každá žena by měla mít možnost volby. Večerní róba je vyjádřením sebe samé.

Kolikrát za život dostanete příležitost obléknout si na sebe večerní šaty a být za princeznu? Pro dívku na prahu dospělosti je to velká událost. Její přání by mělo být důležitější než to, co na ni zbylo a co si přejí rodiče nebo někdo další. Ona by se měla sama sobě líbit a být spokojená jak s barvou, tak střihem a ples si pak díky tomu náležitě užít.

Jak postupovat při výběru?

Ujasněte si, co chcete a po čem toužíte

Pokud máte jasnou představu, bude výběr šatů jednodušší. Jen pozor, někdy představa siluety šatů nemusí odpovídat siluetě těla a potom není ten správný efekt, který by měly maturitní šaty dívce udělat.

V případě, že představa není žádná, zkuste si najít inspiraci na webu, vybrat alespoň 20 fotek, které zaujmou na první pohled a následně poskládat ze společných opakujících se prvků, tu nejlepší variantu. Poradit vám mohou v půjčovnách společenských a svatebních šatů. Další možností jsou konzultace s osobním stylistou, který pomůže nasměrovat a vybrat šaty podle slušivosti, osobnosti, přání a finančních nebo časových možností.

Kde pořídit šaty na maturitní ples?

 • Můžete je koupit v obchodním centru, v obchodním domě nebo v butiku (vyplatí se, pokud máte konfekční postavu a víte, že je vezmete vícekrát na sebe). Je to ale o velkém štěstí trefit se přesně do představy, aniž byste musely obíhat mnoho obchodů a značek.
 • Koupi šatů přes internet doporučuji jen z ověřených e-shopů, nejlépe, když lze kvalitu, případně i velikosti zkontrolovat v kamenné prodejně. Pozor na e-shopy z Číny, kde se může stát, že se jich dočkáte až po plese, nebo zjistíte, že čínská velikost 36 je úplně jiná než ta naše.
 • Šaty si můžete půjčit v půjčovně společenských a svatebních šatů a to pokud si je plánujete na sebe obléknout pouze jednou. Odpadají konečné úpravy jako je zkracování podle podpatků, vyštíhlování na tělo před plesem a také složité čištění a praní po plese. Také nemusíte vyhrazovat poměrně velký úložný prostor ve skříni. To vše je potřeba si do  ceny půjčovného promítnout.
 • Další variantou je nechat si je ušít na míru podle vlastní představy, podle fotky nebo podle návrhu stylisty v již osvědčeném krejčovství, které šije společenské šaty. Budete tak jedinečná a máte jistotu, že stejné šaty nikdo další mít nebude. A šaty zůstanou doma připraveny na další společenské akce.
 • Poslední možnost je nechat si šaty navrhnout i ušít od návrhářky, designerky (ideální volba, pokud nemáte žádnou představu a chcete být originální).

Na co si dávat  pozor

Barva šatů: v zásadě by se měla vybírat oblíbená barva třeba s leskem, a ve které se cítí maturantka příjemně. Nedoporučuje se bílá, ta je vyhrazena pro nevěsty, i když někdy trendy volbu bílé ovlivní a lze vybrat případně i bílou. Někdy se stává, že se vytváří skupiny, ve kterých si maturantky hlídají, aby ve třídě nebyly šaty stejné barvy nebo stejného střihu. Další variantou jsou naopak něčím jednotné pro celou třídu a tak se může stát, že to může mít přednost nad oblíbeností.

 Střih a délka šatů

Velké večerní róby jsou jednoznačně dlouhé, většinou až úplně na zem a s odhalenými rameny. Buď odhalený dekolt úplně, nebo nepřeberné množství různých typů ramínek, průhledných hlubokých výstřihů ať už vepředu nebo na zádech.

Silueta bývá aktuálně nejčastěji princezna nařasená s co nejužším pasem a co nejširší sukní  – A – linie. Může být s krinolínou – spodničkou, která drží šířku sukně. Další linie jsou balónové nebo tzv. „mořská pana“. Mohou být i ležérní: jednoduchá a splývavá, někdy s vlečkou. Vlečka sice opticky postavu prodlouží, ale není praktická při tanci.

Čím více bude silueta šatů kopírovat tělo maturantky, tím více budou šaty úchvatné

Buďte opatrná při výběru délky šatů. Neměly by být příliš dlouhé, abyste si je neroztrhla podpatkem. Vždy si šaty zkoušejte s obuví, abyste znala délku. To samé platí u šatů s krinolínou, která šaty nadzvedne až o 5 cm.

Materiál šatů:  více okázalý a honosný než je běžné; splývavý i pevný, dle střihu; krajka, průsvity, výšivky dle libosti a stylu maturantky

Při výběru pozor na extrémní mačkavost a průhlednost materiálu tam kde to není úmysl. U splývavých střihů, pozor na přilepování na nohy.

Boty – punčochy: lodičky na podpatku nebo páskové střevíce. Nikdy baleríny nebo klínové podpatky. Obuv na celý večer by měla být pokud možno co nejvíc pohodlná, barevně ladit k celkovému designu šatů a doplňků. Pravidlo, že kabelka a boty musí být stejné barevné, už dávno neplatí. Dbejte pouze na harmonii barev a stylu.

Do otevřených bot je nutná manikúra a punčochy jen úplně neviditelné nebo případně s volnou špičkou. Raději si nebrat žádné než takové, které trknou na první pohled. Punčochy by neměly být okem vůbec patrné.

Sporní prádlo – špatně vybraná podprsenka může zkazit celý dojem z šatů. Kromě správné velikosti je potřeba vybrat takový střih, který nebude v šatech nikde vykukovat. Vybrat lze z mnoha variant. Podle střihu můžete využít samodržící podprsenku bez ramínek, podprsenku s ramínky za krk nebo kolem pasu. Doporučuje se vzít při výběru šatů s sebou

Psaníčko – malé, do ruky, čím menší, tím lepší, velká kabelka rozhodně ne. Barva neutrální černá, nebo naopak kontrastní ( stříbrná,zlatá,…) Může být i ve stejném odstínu jako jsou šaty, záleží na stylu nositelky.

Šperky – méně je více. Nenápadné šperky k výrazným šatům, a naopak k jednoduchým se může kreativitě a výraznosti popustit uzda. Nedoporučuje se bižuterie, ale pokud je něco oblíbené, vypadá to k šatům úžasně, proč ne.

Hodinky si dáma na ples nebere nikdy, nemusí kontrolovat hodiny jako Popelka.