Máte pocit, že už se vám do skříně nevejde vůbec nic? A přitom si říkáte obvyklou průpovídku, že nemáte, co na sebe? Zdaleka ne všechno oblečení, které nakoupíte během roku, unosíte. Někdy zjistíte, že vám to nesedí, nebo daný kousek nejde kombinovat. Některé věci jsou čistě sezónní, a tak se přirozeně poohlížíte po nových ve chvílích, kdy to dělají úplně všichni. Outfity přibývají, ale vlastně z nich ani nemáte radost. Je čas udělat revizi šatníku a vyrazit na ten správný, plánovaný nákup, aby byl váš šatník funkční a podržel vás ve všech možných situací a příležitostech.
Než bude šatník funkční a doporučuji dělat revizi šatníku pravidelně, ideálně před každou sezónou, nebo alespoň 2x za rok. Předejdete tak „kupě“ nenošeného oblečení a přeplněným skříním. A v konečném důsledku ulevíte i peněžence.
Kdy revize plánovat?
Přesné načasování ovlivňuje počasí, ale můžete vycházet z tohoto doporučení
Revize 2x za rok:
- Jaro/ léto: únor – březen
- Podzim /zima: srpen – září
Revize 4x a rok:
- Jaro – únor
- Léto – květen
- Podzim – srpen
- Zima – listopad
Zkuste si udělat čas a pořádně svůj šatník „probrat“. Popřemýšlejte, co jste v minulé sezoně nosili, co vám chybělo, a co naopak přebývalo. Metod na detox šatníku je hodně, aktuálně letí ve světě i u nás metoda Konmari od japonské specialistky na úklid Marie Kondo. Podstatou je, že se klade hlavní důraz na to, co v šatníku ponechám, než se zabývat řešením toho co vyřadit.
Když nebudete mít jistotu ponechat/ vyřadit,zkuste odpovědi na tyto návodné otázky:
- Cítím se v tom dobře, když si to obleču?
- Sedí mi velikost?
- Je to ještě v dobrém stavu, nebo lze to opravit?
- Dá se to kombinovat s dalšími kousky oblečení nejméně se 3, lépe s 5 ks?
- Měl(a)jsem to poslední ( případně předposlední) roční období na sobě?
Co při revizích kontrolovat?
Před jarem: stav jarní bundy, kabátu, bot, možnosti kombinování oblečení a vrstvení s ohledem na proměnlivost počasí.
Před létem: stav plavek, letních bot, oblečení s materiály připravené na tropické dny.
Před podzimem: nepromokavost materiálu, ochrana před nepřízní počasí a třeba i prvky na viditelnost.
Před zimou: zkontroluji, jestli mám dostatek tepelně komfortních kousků, které lze vzájemně kombinovat. Vyhodnotím šálu, čepici, rukavice, zda aktuálně odpovídají mému stylu.
Jakmile zjistíte co je potřeba doplnit, je čas začít přemýšlet kdy bude nejlepší vyrazit
Kdy nové oblečení pořídit?
Není vhodné nakupovat impulsivně. Když si dobře promyslíme, co skutečně potřebujeme, budeme mít jen to, co skutečně využijeme a tím výrazně ušetříme.
Většina módních značek se řídí v zásobování podle roční doby, ale ovlivňuje to i z jaké země značka pochází, kolik kolekcí během roku vyprodukuje, jakou cestou značka jde jestli FAST nebo SLOU
Jarní outfity – leden – březen: ( nejlepší výběr konec února, začátek března), v dubnu začínají výprodeje
Letní outfity – ½ dubna – červenec: (nejlepší výběr začátek května), v červenci nebo v půlce června začínají výprodeje
Podzimní outfity– srpen – září: ( nejlepší výběr začátek září),výprodej lze očekávat v říjnu
Zimní outfity – ½ října – prosinec: ( nejlepší výběr konec října),výprodej někdy začne již před vánoci
Čím dříve obchody navštívíte, tím větší výběr budete mít. Jakmile jsou výprodeje, to nejlepší zboží je už obvykle vyprodané. Není dobré chodit také příliš brzy, kdy jsou v obchodech ještě všude haldy výprodejového zboží a není ještě dostatek prostoru v obchodech na nové následující sezónní kolekce.
Největší výběr celoročních nadčasových kousků seženete v září !
Sezónní zboží ( např. plavky, žabky, zimní rukavice,čepice,…) je k dostání v obchodech
Jaro/ léto: od února do července (nejlepší výběr – březen)
Podzim/ zima: od července do února (nejlepší výběr – září)
Kdo využívá výprodejových slev
Doporučuji využít období těsně před hlavními prázdninami nebo před Vánoci, kdy obchodníci před nadcházejícími útlumovými měsíci na nákupy nasazují velké slevy a je z čeho vybírat. Pozor si dejte na takzvané falešné slevy, kdy je sleva jen zdánlivá, ale původní cena neměla nikdy tak vysokou hodnotu.
Také buďte na pozoru, výrazné slevy snižují naše požadavky na kvalitu a kombinovatelnost s ostatními věcmi ze šatníku. Z toho často vyplyne, že musíte dokoupit ještě další věci, které třeba už ve slevě nebudou, nebo je neseženete vůbec. Počítejte s tím, že čím méně budete chtít zaplatit, tím delší čas strávíte nákupem samotným.
Slevy nemusí vždy znamenat výhodu
Já sama již dlouho výprodeje nevyužívám, raději si jdu vybrat přesně to, co chci a na jistotu. Čas, který bych strávila hledáním slev, je pro mě daleko vzácnější než radost z výrazné slevy. Ve svém šatníku se snažím držet pouze oblečení, které opravdu nosím, a netrávím tak cenné minuty tím, že se budu rozhodovat, co na sebe. O každém kousku ve svém šatníku vím.
Ne vždy se vyplatí šetřit. Doporučuji raději méně, ale vsadit na kvalitu materiálu. Jedná se zejména o: kabáty, saka, oblek, pouzdrové šaty a obuv.
Takže už máte naplánováno v kalendářích a diářích kdy bude ten správný čas na váš funkční šatník:)?